Hoşgeldiniz  

Velayetname’yi Yorumladı, Hacı Bektaş Veli’nin Mezarı Polatlı’da Dedi!

MS | 19 Kasım 2020 | Kültür Sanat, Tüm Manşetler, Video Galeri A- A+

Velayetname’yi Yorumladı, Hacı Bektaş Veli’nin Mezarı Polatlı’da Dedi!

Velayetname’yi Yorumladı, Hacı Bektaş Veli’nin Mezarı Polatlı’da Dedi!

Kızılcagün isimli Yerel bir internet tv kanalında, Taner Topçu’nun sunuculuğunu yaptığı bir programa katılan Polatlı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü olduğu söylenen Murat Kurt, Hacı Bektaş Veli’nin mezarının Polatlı’da olduğunu, Velayetname’de bununla ilgili çok sayıda bilgiye rastladığını, Velayetname’de ismi geçen çok yerin ve kişinin   ( Karacaahmet-Tapduk Emre-Fatma Bacı-Çile Dağı-Hacı Tuğrul-Kara Höyük-Tekke-Bacı Köyü) Polatlı’da bulunduğunu iddia etti.

Konuyu akademisyenlere ve tarihçilere açtıklarını ancak  pek ciddiye alınmadıklarını belirten Murat Kurt, bilim insanlarının, tarihçilerin, ve akademisyenlerin konuyu incelemelerini istedi.

Velayetname eserinin büyüklüğü elbette tartışılmaz ancak Hacı Bektaş Veli’yi anlamak ve tanımak için tek başına yeterli değildir. Polatlı Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü olduğu söylenen Murat Kurt’un bir eserin içinden seçtiği 5-6 kelime ile Hacı Bektaş Veli’nin mezarının Polatlı’da olduğunu savunması veya iddia etmesi tamamen hayal ürünüdür.

Ömrünü Hacı Bektaş Veli’nin hayatını araştırmaya adayan; Baki Öz, Fuad Köprülü, John Kingsley Birge,  İrene Melikoff, Bedri Noyan, Abdülbaki Gölpınarlı ve isimlerini burada sayamadığımız değerli şahsiyetlerin yapıtlarında, ”Hacı Bektaş Veli’nin Mezarı Polatlı’da mı?” sorusana hiç rastlanmaması Murat Kurt’un bir hayal dünyasında yaşadığının ve Hacı Bektaş Veli ile ilgili yeterli bilgi birikime sahip olmadığının kanıtıdır.

Turizm gelirini artırmak için belediyelerin çeşitli yollara başvurduğuna şahit olmuştuk ancak böylesini ilk defa duyduk. Tarihi TRT dizilerinden öğrenenlerin, hasbelkader eline geçen Velayetname’yi bu şekilde yorumlamasının gayet normal olduğunu düşünüyor ve konu ile ilgili yorumları okuyucularımızın takdirine bırakıyoruz.

Kaynak: HaberHacıbektaş.Com

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Sosyal Hesaplar

© 2020 Haber Hacıbektaş Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle