Hoşgeldiniz  

Hacıbektaş’ta Kırsal Kalkınma Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

MS | 15 Kasım 2021 | Güncel, Tüm Manşetler A- A+

Hacıbektaş’ta Kırsal Kalkınma Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Hacıbektaş’ta Kırsal Kalkınma Destekleri Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

 

Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen toplantıda, İl Müdür Yardımcısı Necmettin SAPMAZ Hacıbektaşlı çiftçileri konuyla ilgili bilgilendirdi.

Hacıbektaş Kültür Merkezinde gerçekleştirilen toplantıya Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Necmettin SAPMAZ, Hacıbektaş Ziraat Odası Başkanı Hakan Taşdemir, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Osman Kılınç ve çok sayıda çiftçi katıldı.

 

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARI TOPLANTILARI DEVAM EDİYOR

Tarım ve Orman Bakanlığımızca uygulanmakta olan %50 hibe destekli, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında; Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi ve Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi 15. etap Tebliğlerinin sırası ile (tebliğ no:2020/25 D.T 2021/35) ve (tebliğ no :2020/24 D.T 2021/34) uygulama esasları 31 Ekim 2021 tarihinde https://edys.tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspx adresinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

İl Müdür Yardımcısı Necmettin SAPMAZ, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Tuncay ÇİFTÇİ ve İlçe Müdürlerimizin Katılımıyla Bakanlığımızca verilecek hibe desteğinden üretici ve yatırımcılarımızın haberdar olmalarını sağlamak üzere 08-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Acıgöl, Avanos, Gülşehir, Hacıbektaş İlçelerimizde Çiftçilerimize ve Yatırımcılarımıza yönelik bilgilendirme toplantıları düzenlenmiştir

İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür MEMİŞ Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında yaptığı açıklamada şunları söyledi “Bakanlığımızca Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi ve Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi tebliğleri yayınlanmıştır. Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesi programı kapsamında 73 adet makine ve ekipman alımına KDV %50 oranında destekleme sağlanacaktır. Üreticilerimiz bir makine veya ekipman için müracaat edebilecek olup 300 Bin TL. tutarına kadar Tarım Alet ve Makinası Desteğinden faydalanabileceklerdir. Yine Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarından, Aile İşletmeciliği, Arıcılık ve Arı Ürünlerine, Akıllı Tarım Sistemleri, El Sanatları, İpekböceği, Su Ürünleri, Kooperatif ve Birlikler için Makine Parkları ve Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği içinde 20.000 Bin ila 600 Bin TL aralığında proje sunabileceklerdir.

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesi Programı kapsamında ise Tarımsal ve Hayvansal ürünlerin İşlenmesi, kurutulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar,  su ürünlerine yönelik yatırımlar, bitkisel ve hayvansal orjinli gübrelerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve Tebliğ kapsamında yer alan tesislerde kullanılmak üzere enerji üretim tesisleri yatırımları için Yeni Tesis Yatırımlarına KDV Hariç %50 desteklemeye esas proje tutarı  3,5 Milyon TL, kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması yatırımlarına 2,5 Milyon TL ve  kapasite artırım ve Teknoloji Yenileme yatırımlarında 2 Milyon TL ye kadar proje sunulabilecektir. Proje tutarı 250 Bin TL altındaki başvurular kabul edilmeyecektir. Proje bütçesi yukarıda belirtilen limitlerin üzerinde ise kalan kısımlar yatırımcının kaynaklarından sağlanacaktır.

İlgilenen yatırımcılarımızın Makine Ekipman için başvurularını 17 ARALIK 2021, Ekonomik Yatırımlarda ise 21 OCAK 2022 tarihine kadar online olarak https://edys.tarim.gov.tr/tarim/onlinebasvuru.aspx adresinden yapabileceklerdir.

İlimizden bu projelerden daha fazla yatırımcı ve üreticinin faydalanması için toplantılarımıza ve duyurularımıza devam edeceğiz”.

 

Kaynak: Haber Hacıbektaş

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Sosyal Hesaplar

© 2021 Haber Hacıbektaş Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.