Hoşgeldiniz  

2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma ve Kutlama Yılı Hakkında

MS | 21 Şubat 2021 | Kültür Sanat, Tüm Manşetler A- A+

2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma ve Kutlama Yılı Hakkında

2021 UNESCO Hacı Bektaş Veli Anma ve Kutlama Yılı Hakkında

 

UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) 40. Genel Konferansı İdari ve Mali İşler  Komisyonu’nda 2020-2021 yılı için dünya genelinde 59 Anma ve Kutlama Yıl Dönümü kabul edildi.

Bu kapsamda, aynı komisyonda 2021 yılı için UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun önerileri olan

1-Azerbaycan, İran İslam Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü

2- Azerbaycan,  Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Özbekistan’ın desteğiyle Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü

3-Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle İran ve Azerbaycan ile ortak dosya olarak Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü

UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı.

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu bu üç anma ve kutlama programını 14.11.2019 tarihinde UNESCO TÜRKİYE resmi web sayfasından yapmış olduğu açıklama ile kamuoyuna duyurdu.

Yani bu kapsamda 2021 yılında; hem Hacı Bektaş Veli, hem Yunus Emre, hem de Ahi Evran Veli’yle ilgili Türkiye’de ve farklı ülkelerde anma ve kutlama programları düzenleneceği ifade edildi.

2021 yılının başlamasıyla Cumhurbaşkanlığı konuyla ilgili üç ayrı genelge yayımladı.

2021/1 Nolu Genelge   2021 Yılının Yunus Emre ve Türkçe Yılı Olarak Kutlanması (30 Ocak 2021)

2021/3 Nolu Genelge 2021 Yılının Hacı Bektaş Veli Yılı Olarak Kutlanması (12 Şubat 2021)

2021/4 Nolu Genelge  2021 Yılının Ahî Evran Yılı Olarak Kutlanması (20 Şubat 2021)

Bu kapsamda yayınlanan genelgede düzenlenecek etkinliklerin Hacı Bektaş Veli ve Yunus Emre ile ilgili olanları Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütüleceği, bu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceğini,

Ahi Evran Veli’yle ilgili olanların ise Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte yürütüleceği, bu etkinliklerden Cumhurbaşkanlığınca belirleneceklerin Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılabileceği, her üç genelgede de belirtilmiş etkinliklere ilişkin logo, afiş, duyuru, davetiye, ilan ile benzeri belge ve görsel dokümanların ilgili bakanlık tarafından ilgili kurumlarla birlikte belirleneceğini, kurumsal kimliğe uygun şekilde kullanılacağı ve  gerçekleştirilecek proje ve etkinliklere ait giderler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca karşılanacağı  ifade ediliyor.

Bu durumda, hem Hacı Bektaş Veli, hem Yunus Emre, hem de Ahi Evran Veli’yle ilgili Türkiye’de ve farklı ülkelerde çeşitli kurum veya kuruluşlarca ayrı ayrı etkinlikler tertip edilebileceğini ancak; Cumhurbaşkanlığınca belirlenecek etkinliklerin Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılacağını anlıyoruz.

Cumhurbaşkanlığınca belirlenecek etkinliklerin hangileri olduğunu önümüzdeki günlerde anlayacağımızı umuyoruz.

Diğer bir yandan Hacıbektaş Belediyesi’nin yurtiçinde ve yurtdışında 2021 Hacı Bektaş Veli Anma ve Kutlama yılıyla ilgili çalışmalarının olduğunu daha önce de duyurmuştuk. Bazılarının programlarının netleştiği bazılarının ise çalışmalarına devam edilen etkinliklerin, pandemi dolayısıyla yılın ikinci yarısına denk gelecek şekilde programladığı ise duyumlarımız arasında.

 

Kaynak: Haber Hacıbektaş

Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

Sosyal Hesaplar

© 2021 Haber Hacıbektaş Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.